Tag "Струмица"

Врати се на почетна
Вести Македонија

Епископот Стојанов ќе ги предаде моштите на Свети Иван Павле II на Струмичката катедрала

Во недела 13 февруари 2022 година за време на светата архиерејска Литургија епископот Стојанов ќе ги предаде моштите на свети Иван Павле II на Катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“

Вести Македонија

Владиката Стојанов го подели богојавленскиот благослов на студиото на Радио Марија

Веднаш по завршувањето на светата архиерејска Литургија која епископот Стојанов ја служеше на 19 јанауари 2022 година по повод празникот Богојавление во парохиската Црква „Раѓање на Свети Иван Крстител“ во

Вести Македонија

Подарок за епископот Стојанов од Црковниот одбор и парохиската заедница „Раѓање на свети Иван Крстител“ – Струмица

На крајот од Светата архиерејска Литурија на празникот Богојавление, 19 јанаури 2022 година, која епископот Стојанов ја служеше во парохиската црква „Раѓање на свети Иван Крстител“ во Струмица

Вести Македонија

Епископот Стојанов на Богојавление служеше во Струмица

На празникот Богојоваление – Водици, 19 јануари 2022 година Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. Киро Стојанов служеше света архиерејска Литургија во парохиската црква „Раѓање на свети Иван

Вести Македонија

Божиќна приредба во катедралната парохија

Младите од катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ Струмица, на 7 јануари 2022 година пред присутните верници во катедралата ја прикажаа божиќната приредба, во чиј склоп беше и драмата „Божикот

Вести Македонија

Епископот Стојанов служеше Божиќна света Литургија во Струмица

На празникот Рождество Христово, 7 јануари 2022 година, епископот Стојанов служеше свечена света архиерејска Литургија во Катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ во Струмица. На Литургијата сослужуваа о. Георги Трајков,

Вести Македонија

Струмица: Молитвена средба во рамки на синодалниот од

Во недела 5 декември 2021 година во Катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ во Струмица се одржа молитвена средба на повеќе парохии од Струмичко – скопската епархија.

Вести Македонија

Бискупот Стојанов упати сочувство за настраданите во автобуската несреќа

Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. Киро Стојанов на 23 ноември 2021 година упати сочуство по повод тешката сообраќајна несреќа што се случи на автопатот Струма кај Перник

Вести Македонија

Во Струмица се одржа Holywin – светоста победува

Во недела 31 октомври 2021 година во организација на младите од парохијата „Раѓање на свети Иван Крстител“ – Струмица се одржа молитвена средба насловена Holywin – светоста победува. На средбата

Вести Македонија

Во Струмица се одржа координативен состанок за синодалниот процес

На состанокот епископот Стојанов ги претстави одредбите за текот на синодата, именува Комисија и координативно тело за спроведување на синодалниот процес, а деканот о. Зоран И. Стојанов приложи конкретни пасторални