Tag "мир"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: За да се излечи светот од насилство, потребни ни се способни лидери вдахновени со братска љубов

Папата Фрањо ги охрабри учесниците на средбата на Меѓународната мрежа на католички законодавци да работат за поправеден, побратски и мирен свет преку законодавни процеси кои ја промовираат благосостојбата на сите

Ватикан Вести

Папата повторно војната ја нарече „лудило“

Папата Фрањо се моли за мир за украинскиот народ кој веќе шест месеци страда од воените стравови. Војната повторно ја нарече „лудило“ и се присети на бројните украински и руски

Ватикан Вести

Кардиналот Паролин служеше света Литургија во Киншаса: Мирот нека се врати во Демократска Република Конго

Државниот секретар кардиналот Пиетро Паролин на 3 јули служеше света Литургија во Киншаса главниот град на Демократска Република Конго и ги повика Конгоанците на надминување на поделбите и да работат

Ватикан Вести

Папата: На светот му треба мир, но не заснован на оружје и страв

Папата Фрањо упати силен апел до лидерите на државите и меѓународните организации да реагираат на тенденцијата за зголемување на конфликтот и спротивставувањата. Украинската криза требаше да биде, но ако се

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Свет без нуклеарно оружје е неопходен и можен

Папата Фрањо повторно повика за крај на војните и отстранување на причините за конфликтите, одново повторувајќи дека е неморално користењето, па дури и поседувањето нуклеарно оружје. Ова го истакнува Папата

Ватикан Вести

Папата: Како Света Јадвига, молете се за мир во Европа

Потсетувајќи се на полската кралица Света Јадвига, основатека на Јагелонскиот универзитет, папата Фрањо по катехезата на Генералната аудиенција во среда 8 јуни 2022 година, побара од полските верници да прибегнат

Ватикан Вести

Кардинал Паролин: Премногу невини луѓе изгубија сè; работиме за соживот

Папскиот државен секретар, кардинал Паролин, говореше на церемонијата на која на Светиот Престол му беше доделена Меѓународната награда на италијанскиот институт Nazionale Azzurro, за неговата постојана служба за слога и

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Молитвата може да ја промени судбината на светот

Во базиликата Света Марија Велика, Папата на последниот ден од месецот посветен на Богородица ја предводеше Светата Бројаница за мир во светот. Светиот Отец се помоли Дева Марија да ги

Ватикан Вести

Света Бројаница со Папата на 31 мај, за дар на мирот

Сите заедно да го добиеме дарот што светот го очекува – Папата ги поттикна верниците, семејствата и заедниците на Света Бројаница која ќе се моли на 31 мај во 18.00

Ватикан Вести

Света Бројаница за мир: Папата ќе го заврши Маријанскиот месец во базиликата Света Марија Велика

Папата, заедно со светилишта ширум светот, ќе ја предводи Светата Бројаница за мир во базиликата Света Марија Велика, на 31 мај 2022 година, за оние кои страдаат од војната во