Tag "мир"

Врати се на почетна
Свет

Улогата на Папата во воспоставувањето на мир во Колумбија

Средбата во Куба помеѓу папата Фрањо и водачите на Револуционерните вооружени сили на Колумбија „е остварлива можност“, истакна надбискупот Туње Луис Кастро Квирога, претседател на Колумбиската бискупска конференција.

Ватикан

Светски ден на мирот: „Победи ја рамнодушноста и освој го мирот“

„Победи ја рамнодушноста и освој го мирот“ тоа е темата во пораката на Папата за 49-от Светски ден на мирот, кој ќе биде одбележан на 1 јануари 2016,

Ватикан

Папата: Не на војната и насилството, да за дијалог и мир

По Ангеловиот поздрав во недела 9 август 2015 година Светиот Отец потсети на настаните од Втората светска војна. Пред седумдесет години на 6 и 9 август 1945 година

Ватикан

Папата: Конфликтот се решава со дијалог и почит кон ближниот

Тензиите и конфликтите се надминуваат со дијалог и почит кон ближните. Тоа го истакна папата Фрањо, одговарајќи на прашањата на учесниците на светската средба на Младинското Евхаристиско движење

Свет

Меѓународната заедница да не ги заборави ирачките христијани

Црквата не ги заборава прогонетите христијани во Ирак и ја повикува меѓународната заедница да не е пасивна пред овие злосторства.

Ватикан

Патријархот Сако: Ирачаните ја чувствуваат блискоста на Папата

Ја чувствуваме блискоста на Папата и молитвата на христијаните, но потребна ни е меѓународна интервенција за да се совлада тероризмот на т.н. Исламска држава,

Ватикан

Папата во Парагвај: Политика треба да даде приоритет на сиромашните

Ситен дожд го пречека папата Фрањо во Асунсион, главниот град на Парагавај, трета и последна етапа од неговата латиноамериканската посета.

Ватикан

Монсињор Галагер: Религиозната слобода е клучен фактор за демократијата

„Религиите играат суштинска улога во сложените демократски општества во денешно време“.

Ватикан

Папата во авионот одговараше на новинарски прашања

При враќањето од Апостолската посета од Босна и Херцеговина кон Рим, папата Фрањо одговараше на новинарски прашања меѓу кои беа за Неговата следна посета во Хрватска како и за феноменот

Ватикан

Кардинал Паролин за посетата на Папата на Сараево

Мир вам! Под тоа гесло се одвива осмото меѓународно патување на папата Фрањо кое се очекува во сабота во Сараево.