Tag "Лампедуса"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Мигрантите се луѓе, а не социјално прашање

Папата Фрањо служеше света Литургија по повод шест години од неговата посета на италијанскиот пристанишен град Лампедуса, кој често е дестинација за мигрантие на нивниот пат кон Европа

Ватикан Вести

На 8 јули Папата Фрањо ќе служи света Литургија за мигрантите

По повод 6 годишнина од посетата на италијанскиот остров Лампедуса, папата Фрањо во понедлник 8 јули ќе служи света Литургија за мигрантите – соопшти Канцеларијата за печат при Светиот Престол

Ватикан Вести

Папата на Твитер: Мигрантите се наши браќа

Мигрантите се наши браќа и сестри кои бараат подобар живот далеку од сиромаштвото, гладот

Ватикан

Папата на Ламедуса го поклoни Крстот добиен од Кастро

Папата Фрањо на парохиската црква во Лампедуса и го подари крстот кој Раул Кастро нему му го даде, за време на неодамнешното патување во Куба.