Tag "Велики Четврток"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата ја предводеше Литургијата Вечера Господова на Велики Четврток

Папата Фрањо на Велики Четврток ја предводеше Миса Вечера Господова во базиликата Свети Петар во Ватикан, одавајќи посебно признание на свештениците кои служат на заболените од коронавирусот.

Вера Духовност

Велики Четврток – „Никој не е исклучен од Исусовата љубов“

„А пред празникот Пасха, знаејќи Исус дека Му дојде часот Негов за да премине од овој свет кон Отецот, и бидејќи ги засака Своите во светот, до крај ги засака.“

Ватикан Вести

Папата ги изми нозете на затворениците за време на Мисата Вечера Господова

На Велики четврток 18 април 2019 година, папата Фрањо служеше Света Литургија Вечера Господова во Окружниот затвор во Велетри во Рим и во таа прилика им ги изми нозете на

Ватикан Вести

Папата до свештениците: Грижа за народот и против клерикализмот

Помазуваме валкајќи ги рацете и допирајќи ги раните, гревовите и вознемиренстите на народот.

Ватикан Вести

На Велики Четврток Папата ќе служи во затворот Велетри

Канцеларијата за печат при Светиот Престол во среда 3 април 2019 година објави дека на Велики Четврток, 18 април, папата Фрањо ќе го посети затворот Велетри, недалеку од Рим и

Вести Македонија

Епископот Стојанов на Велики Четврток служеше света Литургија во Струмица

На Велики Четврток 5 арпил 2018 година Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Апостолски егзарх во Македонија, служеше света василиева Литургија со осветување на миро и обред миење

Вера Духовност

Велики Четврток: Евхаристија и служба…

„За да го пронајдеме Бога потребно е да го бараме, бидејќи е сокриен: и откако ќе го пронајдеме, треба да го бараме уште повеќе, бидејќи е неизмерно Голем“.

Вера Духовност

Велики Четврток: Бдејте и молете се да не паднете во искушение

Од маслиновата градина Исус нѐ посматра. Ги посматра душите и срцата во светлото на божествената мудрост.

Ватикан Вести

Папата служеше Литургија во римскиот затвор Регина Цели

На 29 март, Велики четврток, во 16.00 часот папата Фрањо служеше Литургија за Тајната вечера во римскиот затвор, „Регина Цели“.