Tag "апостолско патување"

Врати се на почетна
Ватикан

Програма за Апостолското патување во Грузија и Азербејџан

На 12 септември 2016 беше објавена дополнетата програма за Папското апостолско патување  во Грузија и Азербејџан.

Ватикан

Отец Ломбарди го претстави патувањето на Папата во Ерменија

Сè поблиску е почетокот на 14. апостолско патување на папа Фрањо. Светиот Отец од 24 до 26 јуни ќе биде во Ерменија, што ќе биде прв дел од големото патување

Ватикан

Конференција за новинарите на враќањето од Лезбос

„Премногу тензично патување“, беа првите зборови на папата Фрањо пред новинарите за време на прес-конференцијата во авионот, на враќање од грчкиот остров Лезбос.

Ватикан

Папата на границата со САД: Доста смрт! Доста експлоатација!

На последниот ден од Апостолската посета на Мексико, папата Фрањо служеше Света Литургија пред стотици илјади луѓе во Сиудад Хуарес,

Ватикан

Папата Фрањо од Екатапек: Христијаните да помогнат нивната татковина да биде земја на можности

На крајот на светата Литургија во Екатапек, папа Фрањо се обрати до верниците пред традиционалната пладневна молитва „Ангел Господов“.

Ватикан

Папата Фрањо: „Tерапија на љубовта“

Да се чувствуваат опколени со грижа и да се чувствуваат сакани. Тоа „се најважните лекови“, рече Папата во обраќањето до малите пациенти, нивните семејства

Ватикан

Папата: Трговијата со дрога е метастаза која проголтува

Приклонете се со чувствителност и почит над длабоката душа на вашиот народ, слегнете внимателно и дешифрирајте го неговото милосрдно лице, ги повика папата Фрањо

Ватикан

Папата пристигна во Мексико

Папата Фрањо на 12 февруари во вечерните часови пристигна во Мексико на своето 12 меѓународно апостолско патување. На меѓународниот аеродром Бенито Хуарез во Мексико Сити, Папата го пречекаа највиски претставници

Ватикан

Интервју со папата Фрањо за неговата посета на Мексико

Духовна обнова, борба против корупцијата и насилството, посветеност во корист на дијалогот и мирот. Ова се темите на кои папата Фрањо се задржа во интервјуто

Ватикан

Папата Фрањо: Христијаните и муслиманите се браќа

Христијаните и муслиманите треба да останат заедно како браќа, за да се стави крај на секој облик на насилство, кое го валка лицето на Бог.“ Ова беше пораката за мир