Tag "Апостолско патување во Африка"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо го заврши Апостолското патување во ДР Конго

Папата Фрањо го заврши своето Апостолско патување во Демократска Република Конго и со авион замина на долгоочекуваното екуменско ходочастие во Јужен Судан.

Ватикан Вести

Папата: Служете им на луѓето како сведоци на Божјата љубов

На третиот ден од Апостолска посета на Демократска Република Конго, по утринската средба со младите и катехистите и по средбата со премиерот, папата Фрањо попладнето на празникот Сретение Господово, 2

Ватикан Вести

Папата до младите од Конго: Иднината е во ваши раце

На „Стадионот на мачениците“ во главниот град Киншаса, во четврток 2 феваруари 2023 година, папата Фрањо се сретна со младите и катехистите од Демократска Република Конго. Богата средба, вистински празничен

Ватикан Вести

Преживеаните од насилството во ДРК со Папата споделија потресни доживувања

Папата фрањо се сретна во Киншаса со преживеаните од источниот дел на Демократска Република Конго разурната од војната и откако ги слушна нивните ужасни сведоштва уште еднаш го осуди насилство.

Ватикан Вести

Папата: Хуманитарните организации се семе на надеж во ДР Конго

Папата Фрањо го заврши вториот ден од своето Апостолско патување во Демократска Република Конго со средби со претставници од неколку хуманитарнни организации во Киншаса и им се заблагодари за нивната

Ватикан Вести

Папата во ДР Конго: Оставете го оружјето, прегрнете го милосрдието

За време на Апостолско патување во Демократска Република Конго, папата Фрањо служеше света Литургија на аеродромот Ндоло во Киншаса, на која присуствуваа повеќе од милион луѓе и ги охрабри да

Ватикан Вести

Папата ги осуди конфликтите и економскиот колонијализам во ДР Конго

На средбата со граѓанските власти на првиот ден од неговото Апостолско патување во Демократска Република Конго, папата Фрањо се осврна на најитните прашања што ја засегаат африканската нација, вклучително и

Ватикан Вести

Папата Фрањо пристигна во Киншаса

Авионот со кој папата Фрањо се упати на Апостолско патување во Африка слета во 14.33 часот во Киншаса, Демократска Република Конго. Во својот вообичаен поздрав до новинарите, за време на

Ватикан Вести

Папата Фрањо го започна Апостолското патување во ДР Конго и Јужен Судан

Папата Фрањо замина на своето 40. Апостолско патување во странство, поточно во Јужен Судан и Демократска Република Конго.

Ватикан Вести

Во базиликата Света Марија Велика, Папата се помоли за патувањето во Африка

Попладнето на 30 јануари 2023 година, според својот обичај, Папата отиде во Римската базилика Света Марија Велика за да ѝ го довери Апостолското патување во Демократска Република Конго и Јужен