Tag "Аквила"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Проповедта на Папата во Аквила: Милосрдие е да знаеш дека сме љубени во својата беда

Папата Фрањо на 28 август 2022 година во Аквила служеше света Литургија пред базиликата Santa Maria di Collemaggio и врз основа на евангелието на неделната Литургија се фокусираше на темата

Ватикан Вести

Папата до населението во Аквила погодено од земјотрес: Сеќавањето е силата на еден народ

Светиот Отец во недела 28 август 2022 година престојува во италјанскиот град Аквила по повод прославата на Целестинската прошка. Пред Литургиското славење, Папата кај Пјаца Дуомо се обрати на цивилните

Ватикан Вести

Папата изрази близина со жртвите од поплавите во Пакистан

Пред молитвата Ангел Господов во Аквила, папата Фрањо изрази близина до жртвите од поплавите во Пакистан, и се молеше за Украина и за сите народи кои патат од војна.

Ватикан Вести

На 28 август папата Фрањо ќе ја посети Аквила

Папата ќе ги поздрави семејствата на жртвите од земјотресот во 2009 година и ќе служи Света Литургија во базиликата Света Марија – Колемаџо, со обред отворање на Светата врата. Надбискупот