Posts From Avtor

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Смртта на Ламберт е пораз за човештвото

Привремениот директор на Канцеларијата за пречат при Светиот Престол, Алеснадро Џизоти на 11 јули упати изјава по повод смртта на Винцент Ламберт, француски квадриплегичар  кој утринава почина во Реимс.

Вести Свет

Мозамбик со нетрпение го очекува папата Фрањо

За време на посетата на заедницата Свети Егидиј во Рим, претседателот на Мозамбик, Филипе Ниуси се осврна на очекувањата на таа африканска заемја од посетата на папата Фрањо.

Ватикан Вести

Папата преку Твитер повика на молитва за напуштените болни

Во Твитер пораката на папата Фрањо на 10 јули 2019 година, која ја објави на Твитер профилот @Pontifex повторно истакнува дека некое општество е хумано, ако го штити секој живот,

Ватикан Вести

Архиепископот Шевчук: Папата ја „зеде на себе“ болката на украинскиот народ

По средбата на Папата со претставниците од Католичката Црква од источен обред во Украина, архиепископот Свјатослав Шевчук одржа конференција за печатот на која го истакна на прво место хумнитарното прашање,

Ватикан Вести

Размислување за харизмите и хиерархијата во Црквата

Од 1 до 4 јули во Бирмингем во Англија се одржа 47 средба на Генералните секретари на европските епископски конференции. Во фокусот на средбата е темата за односот помеѓу хиерархиските

Ватикан Вести

Папата ја посети Генералната курија на Друштвото Исусово

Папата и оваа година пред празникот на свети Иганциј Лојолски, основач на Друштвото Исусово, ја посети нивната курија во Рим

Ватикан Вести

Папата: Мигрантите се луѓе, а не социјално прашање

Папата Фрањо служеше света Литургија по повод шест години од неговата посета на италијанскиот пристанишен град Лампедуса, кој често е дестинација за мигрантие на нивниот пат кон Европа

Ватикан Вести

Молитвената накана на Папата за месец јули е за интегритет на правдата

Молитвената накана на папата Фрањо за месец јули е посветена на судиите, судовите и адвокатите, кои спроведуваат правда во целиот свет

Ватикан Вести

Папата се моли за мигрантите кои загинаа во воздушните напад во Либија

Папата Фрањо по пладневната молитва повика на молитва за жртвите од воздушниот напад врз центарот за мигранти во Либија и за оние кои неодамна загинаа во Авганистан, Мали, Буркина Фасо

Ватикан Вести

Ангел Господов: Мисијата на Црквата е да навестува и да сведочи

Нашата молитва не смее да биде ограничена само на нашите потреби. Молитвата навистина е христијанска ако има универзална димензија.