Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Во тишината се наоѓа хармонијата на различностите

На средбата со учесниците на Генералното собрание на Капуцините на Светото семејство, во понеделник 26 септември 2022 година, папата Фрањо ги поттикна да учат од Светото семејство, да ја прифатат

Ватикан Вести

Кардинал Хозе Толентино де Мендонса е именуван за префект на Дикастеријата за култура и образование

Папата Фрањо го именува кардинал Хозе Толентино де Мендонса, поранешен архивар и библиотекар на Светата Римска Црква, за префект на Дикастеријата за култура и образование, објави во понеделник, 26 септември

Ватикан Вести

Папата: Воена употреба на атомската енергија е злосторство

На деветтиот Меѓународен ден за целосна елиминација на нуклеарното оружје, Папата во Твитер порака повтори дека денес повеќе од кога било, користењето на овој вид ресурси за воени цели не

Ватикан Вести

Папата на италијанскиот Евхаристиски конгрес: Лебот мора да се дели на трпезата на светот

Папата Фрањо служеше света Литургија во Матера, на југот на Италија, по повод завршувањето на 27. Национален Евхаристиски конгрес. Евхаристиската Црква мора да се состои од жени и мажи „кои

Ватикан Вести

Папата и ги доверува на Богородица потребите на светот

На крајот од светата Литургија со која заврши Италијанскиот национален евхаристиски конгрес, папата Фрањо во Матера се помоли на Богородица да има повеќе деца во Италија; се помоли за утеха

Ватикан Вести

Папата: Царството Божјо се гради заедно со мигрантите

Во пораката на Твитер, папата Фрањо потсети на Светскиот ден на мигрантите, кој Црквата го слави на 25 септември. Во својата кратка порака тој повика на создавање иднина која ќе

Ватикан Вести

Пакт на младите: Треба да се вратиме на економијата на Евангелието

Во Асизи, папата Фрањо потпиша Пакт со младите во кој тие се обврзуваат да го поминат својот живот, така што денешната и идната економија ќе стане економија обновена со Божјото

Ватикан Вести

Папата во Асизи: Потребна ни е нова економија која го слуша крикот на сиромашните и на земјата

Способноста да се преиспита сегашниот модел на развој: Папата Фрањо не очекува ништо помалку од младите економисти, претприемачи и носители на позитивни промени кои се собраа во Асизи од повеќе

Ватикан Вести

Синодата влегува во континентална фаза

Како што Синодaта за синодалноста влегува во нова фаза, Vatican News го нуди првото од серијата видеа за тоа како се подготвува континенталната фаза, по пристигнувањето на документи од бискупско

Ватикан Вести

Папата до Премонстратензијците: Економските одлуки нека бидат во служба на социјалната правда

Сеќавајќи се на 900-годишнината од основањето на опатијата во Премонтре, која беше основана на Божиќ 1121 година, папата Фрањо им зборуваше на редовните каноници за важноста во монашките заедници да