Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата ја посети руската амбасада во Светиот Престол и изрази загриженост поради војната во Украина

Папата Фрањо во петок напладне 25 февруари 2022 година се упати во Амбасадата на Руската Федерација во Светиот Престол, која се наоѓа во Via della Conciliazione и таму се задржа

Вести Свет

Руските католички бискупи повикаа на прекин на војната со Украина

Руските католички бискупи повикаа на прекин на војната со Украина. „Ги повикуваме сите политичари од кои зависи оваа одлука да го прекинат конфликтот“, напишаа тие во заедничкото соопштение објавено во

Ватикан Вести

Дипломатската активност на Светиот Престол во центарот на состанокот на Кардиналскиот совет

Кардиналскиот совет повторно се сретна, во присуство на папата Фрањо, во Домот Света Марта. Група од седум кардинали разговараа за политичката ситуација и состојбата на Црквата во регионите од кои

Вести Македонија

Средба на епископот Стојанов со митрополитот Јосиф во Лешочкиот манастир

Во четврток 24 февруари 2022 година Н.В.П. д-р Киро Стојанов, Скопскиот бискуп и Струмичко-скопски епарх, во склоп на Синодалниот óд, во манастирскиот комплекс Лешок оствари средба со митроплитот Тетовско-гостиварски г.

Ватикан Вести

Кардинал Паролин: Кој ја има судбината на светот в раце, нека нѐ поштеди од ужасите на војната

По денешниот руски напад врз Украина, државниот секретар на Папата, кардинал Пиетро Паролин, изјави: „Се уште има време за добра волја и преговори“. Кризата во Украина ескалира во отворен конфликт.

Колумни

Војна по пандемијата: Закана за човештвото

Нападот врз Украина започна. Војната во Европа во 21 век изгледаше невозможна. Ризиците од ескалација се незамисливи. Папата Фрањо нѐ повикува да се спротивставиме на моќта на оружјето со „слабоста“

Вести Свет

Архиепископот Шевчук повика на солидарност со Украина

Поглаварот на Украинската источно-католичка Црква, големиот архиепископ на Киев Свјатослав Шевчук, повика на солидарност на меѓународната заедница со Украина.

Вести Свет

Кардинал Зенари за заборавената Сирија

Апостолскиот нунциј во Сирија, кардинал Марио Зенари, во интервју за Osservatore Romano предупреди дека војната во Сирија исчезна од насловите по десет години, но страдањата на луѓето се уште траат

Ватикан Вести

Наскоро црквата ќе добие тројца нови светители

Во петок 4 март 2022 година во Ватикан треба да бидат одобрени декретите за прогласување на еден светец и две светици на Црквата.

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Сојузот меѓу генерациите е дар што мора повторно да го пронајдеме

По завршувањето на циклусот катехези посветен на Свети Јосиф, папата Фрањо на Генералната аудиенција во среда, 23 февруари 2022 година, започна ново „катехетско патување“ со кое се фокусира на размислувања