Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата потикнува на посветеност за промовирање на човечкото братство

Во пресрет на Меѓународниот ден на човечкото братство, кој се слави на 4 февруари, по катехезата на Генералната аудиенција во среда 2 февруари 2022 година, папата Фрањо рече дека денес

Вести Македонија

Литургија на Словото со бискупот Стојанов по повод Светскиот ден на Богопосветениот живот

По повод Денот на Богопосветениот живот, кој во Црквата се слави секоја година на празникот Сретение Господово (2 февруари/15 февруари), Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх Н.В.П. монс. Киро

Ватикан Вести

Молитвена накана на Светиот Отец во февруари е за Богопосветени жени и монахињи

Што е Црквата без богопосветени жени и монахињи? Без нив Црквата не може да се разбере, истакнува Папата во видео пораката во која ја споделува молитвената накана за февруари 2022

Вести Македонија

Честитки од Католици.мк за Светскиот ден на Богопосветениот живот

По повод Светскиот ден на Богопсоветениот живот порталот Католици.мк им го честита празникот, посакувајќи им изобилна Божја милост во нивните посланија.

Вести Македонија

Радио Марија започнува со преноси на свети Литургии од Радово

Радио Марија во соработка со парохија „Свети Пророк Илија“ Радово во текот на месец февруари 2022 година ќе врши директни преноси од светите Литургии и тоа во следните денови: вторник,

Вести Свет

Во Виетнам е убиен свештеник

Доминиканскиот свештеник о. Џозеф Тран Нгок Тан (40) е убиен во сабота 29 јануари 2022 година, во виетнамскиот град Дак Мот, додека исповедал, објави Редот на проповедниците на Твитер на

Ватикан Вести

Папата: Даноците, ако се праведни, се во служба на општото добро

Папата Фрањо во понеделник 31 јануари 2022 година прими делегација од вработени во италијанската даночна управа, на која како пример им го даде свети Матеј, цариник, и истакна три вредности