Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Светиот Престол ги повикува посветените лица за учество во синодата

Во писмото до сите манастири во светот објавено на 28 август генералниот секретар на Епископската синода кардиналот Марио Греч го истакна важен прилогот кој за размислувањето за синодалноста би можеле

Ватикан Вести

Папата: Одете на перифериите, полни се со осаменост

Се навршуваат десет години од делувањето на француското здружение „Лазар“ кое се грижи за сиромашните, бездомниците и младите на празлична возраст, примајќи ги во „солидарни“ станови. Таа годишнина ја прославија

Вера Проповеди

Овој род се истерува со молитва и пост

Размислување според Евангелието по Матеј 17,14-23, наменето за Десета недела по Педесетница

Вести Македонија

Прославен патрониот празник на Струмичката катедрала

На 28 август 2021 година, на патрониот празник Успение на Пресвета Богородица на катедралата во Струмица, Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов служеше света Архиерејска Литургија на која сослужуваа деканот и

Ватикан Вести

Папата ги повика политичарите да се фокусираат на промовирање на интегрален човеков развој и мир

На 27 август 2021 година Папата Фрањо ги прими во аудиенција членовите на Меѓународата мрежа на католички законодавци (Catholic Legislators Network), и притоа истакна дека потребно е внимателно законодавство за

Вера Духовност

За Празникот Успение на Пресвета Богородица

Навлегувајќи во суштината на денешниот празник Успение на Пресвета Богородица да се посветиме денес на нашата небесна Мајка и да не се притеснуваме за да се помолиме на неа за

Вера Духовност

Ковчегот на Заветот и Успение на Пресвета Богородица

Дева Марија, Новиот ковчег на заветот, достојно е пренесена во живеалиштето на Севишниот.

Ватикан Вести

Папата Фрањо се сретна со делегација на движењето „Лаудато си“

Претставниците на Движењето „Лаудато си“ разговараа со папата Фрањо за својата мисија во Црквата.

Ватикан Вести

Папата именува монахиња за втор човек во Дикастеријата за целосен човечки развој

Папата Фрањо ја именува италијанската монахиња и економист сестра Алесандра Смерили (46) за секретарка и со тоа второ лице на Ватиканската дикастија за целосен човечки развој, објави на 26 август