Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата во Ирак се сретна со таткото на малиот Алан Курди

„Папата – објасни Бруни, се задржа со него во долг разговор и со помош на преведувачот слушаше за болката на таткото кој страда заради загубата на семејството и го изрази

Ватикан Вести

Папата Фрањо полета од Багдад за Рим

На церемонијата на збогувањето присуствуваше претседателот на Ирак

Ватикан Вести

Папата: Ирак секогаш ќе остане во мене, во моето срце

Светиот Отец ја искористи најбројната средба и последниот јавен настан за да се збогува и да се заблагодари.

Ватикан Вести

Папата во Ербил: На сите ни треба Божјата моќ и мудрост

Да се ослободиме од искушението за одмазда, преку силата која доаѓа од Исус. Ова го рече папата Фрањо на светата Литургија на стадионот Франко Харири во Ербил во недела 7

Вести Македонија

Во црквата на Бит Пазар започна побожноста до Свети Јосиф

Во среда 3 март 2021 година, во црквата на Бит Пазар „Свети Јосиф“ започнаа подготовките за празникот Свети Јосиф, кој се слави на 19 март според Грегоријанскиот календар.

Ватикан Вести

Папа до христијаните во Каракош: Последниот збор секогаш го има Бог и Неговиот Син

Обраќајќи им се на католиците од Каракош, ирачки град со најголема христијанска заедница, каде молеше Ангел Господов, Светиот Отец истакна дека последниот збор не припаѓа на тероризмот или смртта, туку

Ватикан Вести

Ирачките христијани имаа бдеење во пресрет на доаѓањето на Папата

Голем број христијани во Каракош на северот на Ирак во саботата на 6 март во пресрет на доаѓањето на папата Фрањо кај нив се собраа на заедничко бдение.

Ватикан Вести

Молитва за жртвите на војната во Мосул

Папата Фрањо се молеше за жртвите од војната и вооружените конфликти во Ирак и во целиот Блиски Исток на свеченоста во неделата на 7 март во Мосул на плоштадот Хош

Ватикан Вести

Папата Фрањо пристигна во Ербил

Во недела наутро, на 7 март 2021 година, на третиот ден од неговата апостолска посета на Ирак, папата Фрањо пристигна на северот на земјата.

Ватикан Вести

Папата во Ирак: Предлогот на Исус е мудар, затоа што љубовта, иако изгледа слаба, победува

Блаженствата во Евангелието, чиј живот е овоплотение на мудроста и сведоштво на Божјата стрплива љубов, беа во центарот на проповедта на Светиот Отец за време на светата Литургија во Багдад,