Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо: Секое дете има право на прифаќање, љубов и грижа

Твитер пораките упатени од Твитер профилот на Папата во недела 21 март 2021 година се посветени на Светскиот ден на лицата со Даунов синдром и Меѓународниот ден за борба против

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Неопходно е секој да има пристап до питка вода

Папата Фрањо испрати порака по повод Светскиот ден на водата, кој се слави во понеделник, 22 март

Ватикан Вести

Папата ги спомена жртвите на мафијата

Мафиите се присутни во различни делови на светот и искористувајќи ја пандемијата, се збогатуваат со корупција, предупреди папата Фрањо во обраќањето по молитвата Ангел Господов во недела на 21 март.

Вера Проповеди

Неделно размислување: Дојди и види!

ПРВА НЕДЕЛА ОД ВЕЛИКИОТ ПОСТ Свето Евангелие според Иван 1,43-51 Во она време, намисли Исус да отиде во Галилеја и го најде Филип, па му рече: „Врви по Мене!” А

Ватикан Вести

Папата Фрањо ја благослови статуата на блажениот Карло Акутис

Папата Фрањо ја благослови статуата на блажениот Карло Акутис, која ќе биде поставена едно сиропиталиште во Каиро.

Вести Свет

Сеќавање на четирите монахињи убиени во Јемен

Вкупно 16 жртви од кои четири сестри Мисионерки на љубовта, Конгрегација која ја основа света Мајка Тереза од Калкута настрадаа во терористичкиот напад на домот за стари лица во 2016

Вести Свет

Хаити: Земјата одумира

Конференцијата на монасите и монахињите во Хаити ја предупредува власта на тешката состојба во земјата, на населението измачено од бедата и болестите кои гледаат во несигурна иднина. Сведоци сме и

Ватикан Вести

Во Ватикан претставена Година на семејството – Amoris laetitia

Во Канцеларијата за печат на Светиот Престол на конференцијата на која новинарите учествуваа онлајн, Годината посветена на семејството – Amoris laetitia ја претставија префектот на Дикастеријата за лаици, семејство и

Вести Македонија

Прославен празникот на Свети Јосиф на Бит Пазар

На празникот Свети Јосиф, 19 март 2021 година во црквата „Свети Јосиф“ во Скопје на Бит Пазар Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски епарх служеше

Ватикан Вести

Ватикан: Прогласени нови декрети за херојски крепости

На 17 март папата Фрањо во аудиенција го прими префектот на Конгрегацијата за прогласување светци, кардиналот Марсело Семераро во текот на која даде одобрение на Конгрегацијата да прогласи нови декрети