Archive

Врати се на почетна
Вести Свет

Монсињор Марко Ганци нов постојан набљудувач на Светиот Престол во Советот на Европа

Папата го именува монсињор Марко Ганци, досегашен советник на нунцијатура, за постојан набљудувач на Светиот Престол во Советот на Европа во Стразбур.

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Секога имаме време со добро да го излекуваме злото

Параболата за несправедливиот настојник од Евангелието од денешната Литургија го преиспитува христијанинот и го повикува да биде снаодлив, обезбедувајќи си не световен успех, туку живот вечен и повеќе вреднувајќи ги

Ватикан Вести

Папата потсети на Светскиот ден на мигранти и бегалци

На крајот од молитвата Ангел Господов папата Фрањо ги поздрави учесниците на трката „Патот на мирот’ и потсети на Светскиот ден на мигранти и бегалци

Ватикан Вести

Папата: Преку молитвата епископите нека бидат блиску до Бог

На светата Литургија која ја служеше во домот Света Марта на 20 септември 2019 година, Папата побара да се моли за свештениците и епископите, поттикнувајќи ги на четири облици на

Ватикан Вести

Папата Фрањо до лекарите и стоматолозите: Почитувајте го човечкиот живот и неговата светост

Папата Фрањо на 20 Септември прими во аудиенција 350 членови на Италијанскиот сојуз на здруженија на лекари и стоматолози и истакна дека евтаназијата и помогнатото самоубиство не се одлуки поврзани

Ватикан Вести

Папата: Не ја правете верата световна, Црквата е куќа на Божјото милосрдие

Никогаш да не гледаме како судии, секогаш како браќа. Не сме надгледувачи на туѓите животи, туку промотори на доброто на сите луѓе. А за да бидеме промотори на доброто на

Ватикан Вести

Папа: Треба да станеме живи знаци на Љубовта која ја навестуваме

Наш предизвик е да се направат срцата на мажите и жените од нашево време да бидат полни со жар – рече папата Фрањо, примајќи ги на ауденција околу 300 учесници

Вести Македонија

По патот на солидарноста и гласот на злоупотребуваните права

Во просториите на Македонски Каритас во вторник, 17 септември, се одржа средба меѓу вработените на Каритас, младите од Скопската парохија и претставниците на Виа Скалабрини 3 – Здружение за интеркултурална

Ватикан Вести

Заврши состанокот на Кардиналскиот совет

Заврши состанокот на Кардиналскиот совет коj се одржа од вторник,1. до четврток, 19 Септември, соопшти Kанцеларијата за печат на Светитот Престол.