Archive

Врати се на почетна
Ватикан Македонија

На крајот од светата Литургија епископот Стојанов се заблагодари на Светиот Отец

Пред завршетокот на светата Литургија Скопскиот бискуп и Струмичко-скопскиот епарх монс. д-р Киро Стојанов му се заблагодари на Светиот Отец, неговиот говор го пренесуваме во целост.

Uncategorized Ватикан Македонија

Благодарност на Светиот Отец на крајот од Светата Литургија

Чувствувам потреба да ја изразам мојата благодарност. Му благодарам на Епископот на Скопје.

Ватикан Вести

Папата се сретна со сиромашни лица

Веднаш по завршувањето на средбата со верските поглавари Светиот Отец се упати во дворот на НУ „Спомен куќа на Мајка Тереза“, каде се сретна со стотина сиромашни лица, за кои

Ватикан Вести Македонија

Во „Спомен куќата Мајка Тереза“ Папата се сретна со верските поглавари во Македонија

Веднаш по пристигнувањето на плоштадот пред НУ „Спомен куќа на Мајка Тереза“ во Скопје Светиот Отец беше пречекан од с. Текла, главната сестра на Мисионерки на љубовта во Скопје и

Ватикан Вести Македонија

Папата се сретна со преставниците на државните власти, цивилното општество и дипломатски кор

По завршувањето на средбата со претседателот Иванов и премиерот Заев Светиот Отец се сретна со преставниците на државните власти, цивилното општество и дипломатски кор во салата Мозаик во вилата Водно.

Ватикан Вести Македонија

Папата Фрањо оствари средба со претседателот и премиерот

Во претседателската палата, Светиот Отец беше пречекан со сите државнички почести.

Ватикан Вести Македонија

Папата Фрањо пристигна во Македонија

На 7 мај 2019 година папата Фрањо пристигна во прва Апостолска посета на Македонија

Ватикан Вести

Папата го посети прифатниот центар за бегалци „Враждебна“ во Софија

Во рамките на посетата на Бугарија, папата Фрањо на 6 мај 2019 година го посети Центарот за прифаќање на бегалци „Враждебна“ на периферијата на Софија каде се сретна со 50

Вести Македонија

Вторник 7 мај е неработен ден на територијата на град Скопје

Поради посетата на Папата Фрањо на Македонија и родниот град на света Мајка Тереза – Скопје, Владата вторник, 7 мај го прогласи за неработен ден на територијата на град Скопје.

Вера Македонија Проповеди

Петров поправен испит

Проповед на Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов во Катедралата „Пресвето Срце Исусово“ на два дена пред Апостолската посета на Неговата Светост, папа Фрањо