Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Mаченици сведочат дека неправдата го нема последниот збор

Папата Фрањо во пораката која ја објави на својот профил на Твитер на 24 април 2019 година спомна дека мачениците од сите времиња, го сведочат Исусовото воскресение

Вести Свет

Велигденската порака на кардинал Андреј Јеом Соо-џунг

Кардинал Андреј Јеом Соо-џунг во својата велигденска порака изрази страв заради последиците од неодамнешната одлука на корејскиот уставен суд за неуставноста на актуелниот закон за абортус.

Вести Свет

Сојузот на азиски епископски конференции: Молитва за жртвите

По нападите кои се случија на Велигден во Шри Ланка уапсени се 40 луѓе. Според последните проценки загинаа 310 лица, а 500 се повредени. Федерацијата на азиските епископи ја изрази

Вера Духовност

Велики Четврток – „Никој не е исклучен од Исусовата љубов“

„А пред празникот Пасха, знаејќи Исус дека Му дојде часот Негов за да премине од овој свет кон Отецот, и бидејќи ги засака Своите во светот, до крај ги засака.“

Вести Свет

Велигденска порака од Светата Земја

Христијанските поглавари во Ерусалим испратија велигденски поздрав до народот во Светата Земја, Блискиот Исток и до целиот свет, посакувајќи Христовите зборвои „Јас дојдов за да имаат живот вечен и да

Вести Македонија

Бискупот Стојанов: Молам апостолската посета на папата Фрањо да биде дар на милоста и настан на верата

За неполни две недели папата Фрањо доаѓа во официјална посета на Македонија и по тој повод на прес конференција зборуваа бискупот Стојанов, премиерот Заев и државниот секретар во МНР, Виктор

Вести Македонија

Бискупот Стојанов оствари средби со поглаварите на ИВЗ и МПЦ

На само десетина дена пред посетата на Светиот Отец, папата Фрањо во Македонија, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, монс. д-р Киро Стојанов на 24 април 2019 година го

Вести Македонија

Вторник 7 мај е работен ден

По завршувањето на 131. Владина седница, на 23 април 2019 година, портпаролот на Владата Миле Бошњаковски соопшти дека вторник 7 мај ќе биде работен ден.

Ватикан Вести

За книгата на Папата „Божјата мака – надеж за тебе“

Во книгата се собрани „најубавите текстови кои ги кажал папата Фрањо по повод славењето на пасхалното таинство и подготовката за Велигден.

Вести Свет

Верските авторитети со осуда за терористичките напади во Шри Ланка

Насилството не смее да поттикне ново насилство. Од водачите на христијанските Цркви како и од еврејскиот и исламскиот свет едногласно доаѓа одлучна осуда на терористичките напади во Шри Ланка. Истовремено