Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата до младите: Бидете блиски до ова рането човештво

Бидете блиски до ова рането човештво и до оние кои се отфрлени и исклучени, мали и сиромашни! – охрабрува папата Фрањо во пораката која ја потпиша државниот секретар кардиналот Пиетро

Вера Сведоштва

Лекарите како дете го прогласиле за клинички мртов, а денес сведочи

„Во кома го видов Падре Пио како стои од мојта десна страна, а од левата страна имаше три ангели. Еден со златни крилја и во бела туника, а двата имаа

Ватикан Вести

Папата на Ангел Господов: Витлеемската радост и смртта на Свети Стефан се поврзани

Во Црквата денес се слави свети Стефан, кој прв ги следеше стапките на божествениот Учител, кој умирајќи го довери својот живот на Бог и простувајќи им на своите гонители

Вести Свет

Кардинал Тагле им се извинува на младите за светот кој возрасните им го оставаат во наследство

Надбискупот на Манила кардиналот Луис Антонио Тагле, претседател на Меѓународниот Каритас во божиќната порака им посака на сите Филипинци и на целото човештво, „а посебно на нашите сакани млади, да

Вести Свет

Кустосот на Светата Земја за знаците на надеж на Блискиот Исток

Кустосот на Светата Земја отец Франческо Патон во разговот за Радио Ватикан истакна дека мирот во Светата Земја и во земјите измачени од војната претставува надеж која може да се

Ватикан Вести

Urbi et Orbi: Иако сме различни, сепак сите сме браќа

Во традиционалната божиќна порака, после која го подели Апостолскиот благослов Urbi et Orbi – на градот и светот, папата Фрањо на целиот свет му посака повторно да го открие братството,

Ватикан Вести

Папата на божиќната света Миса: Со прифаќањето на Исус се менува историјата на секој поединец.

Целата историја на човештвото е одбележана со незаситлива алчност сѐ до современиот парадокс, кога неколкумина уживаат во изобилство,

Uncategorized

Христос се роди – Славете го!

„Го славиме раѓањето на нашиот Спасител Исус Христос. Го славиме роденденот на Животот. И никој не е исклучен од оваа радост.

Вести Македонија

Бискупот Стојанов апелира неделата да биде неработен ден

За време на Божиќната света Миса која бискупот Стојанов ја служеше во понеделник 24 декември 2018 година во Катедралната црква „Пресвето Срце Исусово“ – Скопје во својата проповед проговори во

Вести Македонија

Бискупот Стојанов служеше Божиќа Миса во Скопската катедрала

Во понеделник, 24 декември 2018 година свечената полноќна света Миса, во катедралата Пресвето Срце Исусово во Скопје ја предовдеше Скопскиот бискуп и Струмичко-скопски епарх монс. д-р Киро Стојанов во заедништво