Archive

Врати се на почетна
Вести Свет

Видео: Сподели патување

Филипинскиот кардинал Луис Антонио Тагле, претседател на Каритас Интернационалис,

Ватикан Вести

Папата: Не плашете се да ја споделувате надежта

Не плашете се да ја споделувате надежта – истакна папата Фрањо на Генералната аудиенција

Ватикан Вести

Папата се сретна со рускиот митрополит Иларион

На 26 септември 2017 година, во Ватикан, папата Фрањо се сретна со митрополитот Иларион,

Ватикан Вести

Пораката на Папата до Конгрегацијата на свети Винко Паулски

На 27 септември 2017 година, папата Фрањо испрати порака до членовите на семејството на свети Винко, кои ја одбележуваат 400 годишнина од своето основање, а чиј основател е свештеникот од

Ватикан Вести

Папата Фрањо ја отвори кампањата на Каритас „Сподели патување“

Папата Фрањо за време на Генералната аудиенција во среда 27 септември 2017 година ја отвори глобалната

Вера Сведоштва

Свети Винко Паулски

Споменден на свети Винко Паулски, свештеник, кој полн со свештенички дух,

Вера Сведоштва

Воздвижение на чесниот и животворен Крст – Крстовден

Крстот, знак за најстрашната смртна казна, за христијанинот е дрво на животот,

Ватикан Вести

Папата: Влези во близок однос со Господ

„Оние кои го слушат Словото Божјо и го чуваат“ – тоа за Исус е поим за семејство;

Вера Сведоштва

Парох до министрантите: Еве зошто сте ни потребни

Овој олтар кој го гледате е одраз на небесниот олтар. Ова чаша е знак на вечната прескапоцена Крв

Ватикан Вести

Папата: Утехата не е забава, туку мир Господов

Утехата не е забава, туку мир Господов – истакна папата Фрањо на светата Литургија