Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Верата е радосно прифаќање на животот

Да се верува во Исус значи да се прифати животот каков што е и радосно да се оди напред,

Ватикан Вести

Папата од ООН побара забрана на нуклеарно вооружување

Во денешниот свет кој сѐ повеќе е глобализиран и меѓусебно зависен од заканата на нуклеарното

Вера Духовност

Во Великиот пост и облеката зборува за Господ

Јас сум облека, убава, во едно парче исткаена, во еден мал дел од Јосифовата куќа, исткаена од нежните раце

Ватикан Вести

Во Милано Папата одговараше на прашања од младите

Ветете му на Исус дека никогаш нема да ги малтретирате своите врсници – ги повика папата Фрањо

Ватикан Вести

Папата на Твитер пишува за правото на живот

 на светото богатство на секој човечки живот, од зачнувањето сѐ до крајот, е најдобриот пат

Ватикан Вести

Канадските бискупи кај папата Фрањо

На 27 март 2017 година, папата Фрањо ги прими во аудиенција членовите на Бискупската конференција на Западна Канада, по повод нивната посета „Ад Лимина“. Бројните се општествените предизвици и пасторални

Вести Свет

Над 215 милиони христијани ширум светот се прогонувани

Трета година по ред прогонството на христијаните соборува тажни рекорди.

Ватикан Вести

Папата службено го призна чудото на Франческо и Јацинта Марто од Фатима

Папата Фрањо ја одобри канонизацијата на двајцата пастири од Фатима, кои го сведочеа објавувањто

Вести Свет

Кардинал Паролин за Европа и Римскиот договор

Она што нѐ обединува е посилно од она што нѐ разделува – истакна неодамна во интервју

Ватикан Вести

Да се оди во свелтина значи да се напуштат лажните светла

Кога другите се озборуваат, не се оди во светло, туку во сенка – рече папата Фрањо за време на молитвата