Archive

Врати се на почетна
Ватикан

Папата Фрањо: Христијанскиот идентитет се добива по Духот, а не со дипломата

Авторитетот на христијаните доаѓа од Светиот Дух, а не од човечката мудрост или преку дипломата по теологија, порача папата Фрањо на светата Литургија на 2 септември во домот Света Марта.

Ватикан

Папата се сретна со фудбалерите од меѓурелигискиот натпревар одигран во Рим

Папата Фрањо се сретна со фудбалерите и организаторите на првата меѓурелигиска фудбалска средба за мир, која се одржа на 1 септепмври вечерта во 20.45 часот на Олимпискиот стадион во Рим.

Ватикан

Марадона: Имаме голем Папа

Имаме голем Папа. Тоа ме прави горд, како и сите Аргентинци, бидејќи е хуман, можеш да го допреш, прегрнеш, изјави Марадона за аргентинска телевизија по завршувањето на меѓурелискиот натпревар, кој

духовнитекстови Размислување Сведоштва

Едита Мајиќ – с. Едита Марија од Крстот: Од театарот во манастир

Актерката во театарот Едита Мајиќ во мај 2004 година ја напушти глумата и замина во клаузурниот манастир свети Јосиф на сестрите каремеличанки во Авила во Шпанија.

Ватикан

Папата ќе се сретне со претседателот Перес и принцот од Јордан Хасан бин Талал

Канцеларијата за печат при Светата Столица на 1 септември 2014 година најави нова средба на папата Фрањо и поранешниот израелски претседател Шимон Перес.

Ватикан

Кардинал Паролин: Католичките политичари треба да ги поддржуваат вистинските христијански вредности

 Во последниот викенд од месец август во Фраскати се одржува Петтата по ред годишна конференција на Меѓународната мрежа на католички пратеници, на која присуствуваше и Папскиот државен секретар,

Ватикан

Папата Фрањо: Исус е силата на Словото Божјо

Евангелието не се навестува уверувајќи со мудри зборови, туку со понизност, бидејќи силата на Словото Божјо е самиот Исус и Го примаат само оние со отворени срца – е пораката

Ватикан

Папата Фрањо: Колку е жално да се гледаат разводнети христијани

Неделниот Ангел Господов папата Фрањо на 31 август 2014 година на плоштадот Свети Петар во Рим го започна потсетувајќи нѐ на клучното место во денешното Евангелие во кое Исус „почна

Македонија

Донација од градоначалникот Ванчо Стојанов за Црквата во Нова Маала

На 27 август 2014 година градоначалникот на општина Василево, г-н Ванчо Стојанов со сопругата Роза присуствуваа на Вечерната молитва, при што даде ветување дека ќе подари клима уред за црквата

Uncategorized Ватикан

Кардинал Вељо: ООН и Европа треба да покажат поголема чувствителност кон драмата на ирачкото население

Драмата на ирачкото население кое бега пред насилството на џихадистите од т.н. „Исламска држава”, беше главната тема