Погледни кои се првите гости на Папата за роденденот

Погледни кои се првите гости на Папата за роденденот

Папата Фрањо утрото на 17 декември во 7.15 минути прими осум бездомници кои му го честитаа 80-тиот роденден и му подарија букет сончогеди кои Светиот Отец веднаш ги однесе во капелата на домот Света Марта.

Папата Фрањо своите први гости потоа ги однесе во трепезаријата каде ги пречека и неговиот „министер за сиромашни“ монс. Конрад Крајевски. Тоа беше срдечна средба засладена со аргентински колачи, а заврши околу 7.45 минути кога Папата се упати во домот Света Марта каде во заедништво со кардиналите служеше света Литургија.

РВ/к.мк

Не е дозволено преземање на оваа содржина или делови од неа за понатамошно користење во печатена, дигитална или било која друга форма за умножување без писмена дозвола од редакцијата на Католици.мк

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот