Евхаристијата ја содржи целата сласт на Исусовите зборови и дела

Евхаристијата ја содржи целата сласт на Исусовите зборови и дела

По повод празникот на Евхаристијата Светиот Отец сподели твитер порака во која размилсува за Евхаристијата.

Евхаристијата ја содржи целата сласт на Исусовите зборови и дела, вкус на неговата смрт и воскресение, благопријатен мирис на неговиот Дух – напиша папата Фрањо во твитер пораката на 31 мај 2018 година, по повод празникот Пресвето Тело и Крв Христови, односно Празникот на Евхаристијата.

Додаваме дека во согласност со италијанскиот литургиски календар, Светиот Отец во недела 3 јуни во градот Остија, недалеку од Рим, ќе ја предводи свечената Литургија со почеток во 18.00 часот, а после тоа ќе следува процесија со светата Евхаристија.

РВ/к.мк

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот