Tag "Јероним"

Врати се на почетна
Вера Сведоштва

Три поуки од животот на свети Јероним кои ќе ви помогнат да останете смирени во текот на кавга

Кога сум вознемирен тоа го чувствувам во забите. Цврсто ќе ги стиснам вилиците, отчукувањето на пулсот нагло скокнува. (…) Чувствувам напнатост во вилиците. Мислам дека дури и кожата околу очите

Ватикан

Папата пристигна на Лезбос: Тажно патување

Светиот Отец слета на Лезбос. „Ова патување е означено со тага и тоа е важно: се работи за тажно патување. Одиме да се сретнеме со најголемата хуманитарна катастрофа по Втората

Ватикан

Можна средба на Папата со бегалците на островот Лезбос

Според некои грчки медиуми папата Фрањо ќе направи кратка посета на островот Лезбос. На 14 или 5 април 2016 година Светиот Отец на островот ќе се сретне