Tag "Српска православна црква"

Врати се на почетна
Вести Свет

Почина поглаварот на Српската православна црква патријархот Иренеј

Во петок, 20 ноември 2020 година, во 07:07 часот, во Ковид болницата при Воената болница „Карабурма“ во Белград, се упокои во Господа Неговата Светост Архиепископот Пеќски, Митрополит Белградско-Карловски и Патријарх

Ватикан

Кардиналот Кох во посета Српската православна црква

Претседателот на Папскиот совет за промоција единството на христијаните, кардиналот Курт Кох е во официјална посета на Србија (25-29 мај). Од екуменска гледна точка,