Tag "Света Софија"

Врати се на почетна
Вера Сведоштва

Свети маченички Вера, Надеж, Љубов и мајка им Софија

Црквата денес ја празнува света Софија, вдовица и маченичка, која во Рим заедно со нејзините ќерќи Вера, Надежда и Љубов претрпеа маченичка смрт.

Ватикан Вести

Папата е многу натажен поради базиликата Света Софија во Истанбул

По завршувањето на пладневната молитва Ангел Господов на 12 јули 2020 година, папата изрази жалење поради базиликата Света Софија во Истанбул, која повторно ќе стане џамија.

Ватикан Вести

Папата во Рим ќе се сретне со украинската заедница

На 28 јануари 2018 година во базиликата Света Софија, папата Фрањо ќе се сретне со украинската источнокатоличка заедница.