Tag "патрон"

Врати се на почетна
Вести Македонија

Прославен патронот Пресвето Срце Исусово во Скопје

На 19 јуни 2020, на празникот „Пресвето Срце Исусово“ заштитник на Скопската бискупија и Kатедралната парохија во Скопје свечената евхаристиска прослава ја предводеше Скопскиот бискуп и епарх Струмичко – скопски,

Македонија

Златарите од Скопје го прославија својот патронат

Во понеделник 14 септември 2015 година на празникот Воздвижение на Светиот Крст, скопските златари го прославија својот патронат. Во 10.30 часот по нивна накана се служеше света Литургија

Македонија

Струмица: Парохиската црква Свети Иван Крстител го прослави својот патрон

На 7 јули 2015 година на празникот Раѓање на свети Иван Крстител верниците во Струмица со света Литургија го прославија патрониот празник на црквата.