Tag "Папски совет за промовирање единство на христијаните"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Во Ватикан е претставен Екуменскиот водич за бискупите

Претседателот на Папскиот совет за промовирање единство на христијаните, кардинал Курт Кох, во петокот 4 ноември 2020 година, го претстави документот „Бискупот и единството на христијаните: Екуменски водич“.

Ватикан Вести

Телеграма на сочувство на кардиналот Кох за смртта на патријархот Иринеј

Српскиот патријарх почина на 20 ноември во воената болница Карабурма во Белград на 90-годишна возраст.

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Единството на христијаните е Божји дар

Единството на христијаните била е и е една од моите главни грижи и се молам сите христијани да имаат удел во тоа – порача папата Фрањо во својот говор на