Tag "Најроби"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо: Африканските соништа да се претворат во стварност

Преку видео порака, Папата им се обрати на учесниците на вториот Панафрикански католички конгрес за теологија, општество и пасторален живот, кој се одржува во Најроби, Кенија, а завршува на 22

Ватикан Вести

Телеграма со сочувство од Папата за жртвите од терористичкиот напад во Најроби

Папата Фрањо упати телеграма со сочувство за жртвите од терористичкиот напад кој се случи во вторникот на 15 јануари во хотел во главниот град на Кенија, Најроби.

Ватикан

Папата до Богопосветените лица: Помагајте на сиромасите

„Ви благодарам што го следите Исус; ви благодарам за секој пат кога ќе се почувствувате како грешници; ви благодарам за секое милување,

Ватикан

Папата го осуди насилството во името на Бог

“Богот на кој се стремиме да Му служиме е Бог на мирот. Неговото свето име не треба да биде искористено за оправдување на омразата и насилството“.

Ватикан

Папа Фрањо во Најроби: сиромаштвото го поддржува тероризмот

Мунгу абарики Кенија! Нека Бог ја благослови Кенија! Беа првите зборови на папа Фрањо на свахили, службен јазик во таа земја, кој ги изговори на крајот на говорот во Претседателската

Ватикан

Папата пристигна во Најроби

Папата Фрањо во среда 25 ноември 2015 година се упати на неговото 11 меѓународно патување. Прва станица од посетата на Африка, при што ќе ги посети Кенија, Уганда и Централноафриканската