Tag "Краков"

Врати се на почетна
Ватикан

Папата се сретна со полските епископи

Во касните попладневите часови во среда 27 јули 2016 година, првиот ден од Апостолското патување во Полска, папата Фрањо се сретна со полските епископи во краковската катедрала „Свети Станислав и

Ватикан

Папата: Светот е во војна за моќ, а не војна на религии

Зборувајќи за неодамнешниот терористички напад во Франција во кој е убиен свештеник за време на светата Литургија, папата Фрањо во текот на летот кон Краков рече дека светот е во

Ватикан

Во првиот говор во Полска Папата повика на заштита на животот

Животот треба секогаш да се прифаќа и да се заштитува. Овие две работи одат заедно – прифаќање и заштита од зачнувањето до природната смрт.

Ватикан

Папата пристигна на аеродромот во Краков

Папата Фрањо денес го започна 15. апостолско патување во Полска на 31. Светски ден намлади кој се одржува во Краков. Авинот на Папата во 16.00 часот слета на аеродромот „Иван

Ватикан

Џивиш ги повика младите омразата да ја победат со милосрдие

Кардинал Џивиш на 26 јули 2016 година свечено го отвори 31. Светски ден на млади, а Светиот Отец во твитот упатен од неговиот профил @Pontifex ги повикува младите:

Ватикан

Порака на Папата до младите во САД: Секогаш гледајте кон хоризонтот

Папата Фрањо испрати видео порака до младите во американската бискупија Броунсвил, која се наоѓа на границата со Мексико и е едно од најсиромашните подрачја во Соединетите Американски Држави

Ватикан

Половина милион млади на отворањето на Светскиот ден на млади во Краков

Папата Фрањо прв пат доаѓа во родниот град на светиот папа Војтила, а токму на него „творецот на Светскиот ден на млади“ е посветена светата Литургија за отворањето

Ватикан

Папата: Порака до учесниците на собирот за екологија во Краков

Светиот Отец испрати пораката до учесниците на собирот „Целосна екологија. Laudato sì – Младите протагонисти на промени“ кој се одржува во Краков на почеток на седмицата посветена на Светскиот ден

Свет

Светскиот ден на младите е порака на Европа во пламен

Папата Фрањо во среда попладне ќе слета на аеродромот во Краков за да го отвори 31-от Светски ден на млади. Илјадници млади луѓе се веќе присутни во градот на свети

Ватикан

Патер Ломбарди за последните подготовки за СДМ

Во Краков се при крај и последните подготовки за Светскиот ден на млади. Папата таму ќе пристигне во среда на 27 јули. На средбата се очекува околу два милиони млади.