Tag "Источен Тимор"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Објавени се мотото и логото за патувањето на Папата во Азија и Океанија

Папата Фрањо од 2 до 13 септември 2024 година ќе престојува во Индонезија, Папуа Нова Гвинеја, Источен Тимор и Сингапур. Верата, надежта, братството и молитвата се темите во центарот на

Ватикан Вести

Апелот на Папата по повод поплавите во Индонезија и Источен Тимор

Папата Фрањо во среда 7 април 2021 година се спомна на жртвите од поплавите што ги погодија Индонезија и Источен Тимор.

Ватикан

Кардинал Паролин славеше Литургија во богословија во Дили

Како што веќе јавивме кардинал Пиетро Паролин Папскиот државен секретар престојува во Азија. По посетата на индонезискиот главен град, кардиналот пристигна во Источен Тимор,

Ватикан

Источен Тимор прославува 500-годишнина од христијанството

Во Источен Тимор наголемо се подговува за одбележувањето на 500-годишнината од евангелизацијата на земјата, а централната прослава ќе биде на Голема Богородица.