Tag "Исламска држава"

Врати се на почетна
Вести Свет

По окупација од Исламската држава прва Литургија во Бахдида

Во градот Бахдида после две години од окупацијата од страна на самопрогласената Исламска држава прв пат беше служена света Литургија.

Вести Свет

Халдејскиот патријарх Сако во посета на ослободените села

Халдејскиот ирачки патријарх Сако на 26 октомври 2016 година ги посети ослободените села кои беа под управа на самонаречената Исламска држава.

Свет

Отец Мурад: Моето заробеништво е повторно раѓање

Кога бев заробен, со врзани раце и со врзани очи, за чудење си велев: Одам кон слободата. Затворот беше за мене како едно ново раѓање.

Свет

Отец Мурад е ослободен од заробеништво

Сирискиот свештеник о. Жак Мурад е ослободен откако пред пет месеци беше заробен од т.н. Исламска држава, а во недела 11 октомври 2015 година ја служеше и својата прва Литургија

Ватикан

Кардиналот Филони отпатува во Ирак

По повод Великата седмица, Папата Фрањо го прати во Ирак префектот на Конгрегацијата за евангелизација на народите, кардиналот Фернандо Филони, со цел да им изрази