Tag "искушенија"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Ангел Господов: Желбата за моќ нѐ прави робови

Во своето пладневно обраќање во Првата недела од Великиот пост, папата Фрањо се осврна на пасус од Евангелието што зборува за искушението на Исус во пустината; ѓаволот понекогаш се прикажува

Вера Сведоштва

Свети Антониј Велики

Живееше во осаменост во пустината но не беше сам

Ватикан Вера Вести Проповеди

Папата: Во искушенијата да не водиме дијалог со ѓаволот

Исусовата благодат во искушенијата ни помага да не се сокриваме пред Бог, туку да бараме прошка,