Tag "жито"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата апелираше за договор за житото: „Плачот на гладните се воздигнува до небо“

Папата Фрањо повика на молитви за обновување на дистрибуцијата на жито преку Црноморската иницијатива, апелирајќи до властите на Руската Федерација, со цел да се спасат милиони гладни луѓе

Ватикан Вести

Папата за Украина: Договорот за бродовите е првиот чекор кон мирот

Во неделата, 7 август 2022 година по молитвата Ангел Господов, папата Фрањо го поздрави успешното спроведување на договорот меѓу Русија и Украина, со посредство на Турција и Обединетите нации, со

Ватикан Вести

Папата: Да го признаеме злото во нас

Во наговорот кој што Светиот Отец го одржа на 23 јули 2017 година се осврна на евангелискиот дел и