Tag "Г7"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо на Г7 состанокот: Вештачката интелигенција не е ниту објективна ниту неутрална

Папата Фрањо се обрати на Г7 состанок во Борго Егнација, во Апулија, Италија. По четири билатерални разговори, тој одржа говор на заедничката сесија со светските лидери во која предупреди за

Ватикан Вести

Папата Фрањо ќе учествува на сесијата на Г7 за вештачка интелигенција

Папата ќе учествува на заседанието на групата Г7, отворенo за земјите кои не се членки. Ова беше потврдено од Канцеларијата за печат на Светиот Престол откако италијанската премиерка Џорџија Мелони

Ватикан Вести

Апел на Меѓународен Каритас во пресрет на состанокот на врвот Г7

Генералниот секретар на Каритас Интернационалис Алојсиус Џон од земјите од групата Г7 бара простување на долговите на сиромашните земји и посилно залагање во борбата против климатските промени.