Tag "Виена"

Врати се на почетна
Вести Свет

Кардинал Шенборн против површноста во известувањето за војната

Виенскиот надбискуп кардиналот Кристоф Шенборн ги критикуваше медиумските механизми кои водат до тоа, известувањето за војните и кризите да е краткотрајно, пренесува Kathpress во петок, 12 декември.

Вести Свет

Запалено Витлеемското светло на мирот

Витлеемското светло насекаде во светот е симбол на мирот. Традиционално на Првата недела од Божиќниот пост австриски извидници одат во Витлеем и го палат светлото на мирот во Пештерата на

Ватикан Вести

Папата Фрањо се моли за жртви од тероризмот

Папата Фрањо по завршувањето на Генералната аудиенција во среда 4 ноември 2020 година, своите мисли и молитви ги упати на жртвите од терористичките напади кои оваа седмица го раскрвавија европското

Ватикан Вести

Папата упати телеграма со сочувство до виенскиот надбискуп, кардинал Шонборн

Светиот Отец упати телеграма со сочувство до виенскиот кардинал Кристоф Шонборн, која ја потпиша државниот секретар на Светиот Престол, кардинал Пиетро Паролин – соопшти во вторник 3 ноември Канцеларијата за

Вести Свет

Кардинал Шонборн повика на молитва за жртвите од терористичкиот напад во Виена

Надбискупот на Виена кардиналот Кристоф Шонборн по повод истовремените терористички напади во понеделникот навечер на 2 ноември во центарот на Виена порача дека ништо не може да го оправда слепото

Вести Свет

Меѓународна конференција за прогонетите христијани од Блискиот Исток

По повод одбележувањето на втората годишнина од средбата во Хавана меѓу папата Фрањо и Патријархот Кирил, во Виенската архиепископија се одржа меѓународна конференција за прогонетите христијани од Блискиот Исток.