Tag "Ватроломеј"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Бог не ја сака вревата, туку звукот на тишината

Заедно, но тивко. Ова го истакна папата Фрањо во размислувањето за време на екуменското бдение што го организираше заедницата Тезе за Синодата. Заедно со патријархот Вартоломеј I, надбискупот од Кантербери

Вести Свет

Патријархот Вартолемеј потсети на посетата на Павле VI на Фанар

На 25 јули се навршија 50 години од историската посета на блажениот папа Павле VI во седиштето на Вселенската патријаршија во Константинопол, во истанбулскиот кварт Фанар кај тогашниот патријарх Атенагора.

Ватикан

Папата на Вартоломеј I: Нема пречка за евхаристиско заедништво

По повод празникот свети Андреј, заштикникот на Православната црква, папата Фрањо еден ден пред тоа, на крајот на светата Литургија на стадионот во Банги,