Tag "Бурунди"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Да ги оставиме настрана рамнодушноста и стравот за да дозволиме да никне мир

Папата Фрањо во аудиенција ги прими новите амбасадори во Светиот Престол од Етиопија, Замбија, Танзанија, Бурунди, Катар и Мавританија, кои по тој повод му ги врачија акредитивните писма. Светиот Отец

Ватикан Вести

Папата: Хуманитарната поддршка и чувството за братство не смеат да се засноваат на географијата

Папата Фрањо прими нови нерезидентни амбасадори во Светиот Престол од Пакистан, Обединетите Арапски Емирати, Бурунди и Катар и ги охрабри државите да не губат надеж во свет исполнет со човечко

Ватикан

Нансилството треба да биде патот за мир во светот

Ненасилството е пат по кој во сегашноста и иднината треба да се оди за да се изгради мир во светот

Ватикан

Папата повика на молитва за мир во Бурунди

Во недела 17 мај, после обредот на канонизација, Светиот Отец истакна дека на крајот сака да ги поздрави сите кои се дојдени во чест на новопрогласените светици, а на посебен