Tag "Буенос Аирес"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Отец Даниел Пелизон е новиот личен секретар на папата Фрањо

Отец Даниел Пелизон од надбискупијата Буенос Аирес е именуван за личен секретар на папата Фрањо, соопшти надбискупот на Буенос Аирес, монс. Хорхе Гарсија Куерва во соопштение за медиумите.

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Само преку дијалог може да се истреби тиранијата на поделбите

Папата Фрањо упати порака до неговите сонародници ангажирани на Деновите на социјалната пасторална дејност организирани од надбискупијата Буенос Аирес. „Загрижен сум – вели Папата – за растот на поларизациите и

Ватикан Вести

Срцето на Папата „на пат кон Лухан“

Секоја година на 8 мај многубројни верници одат на поклонение во базиликата на Нашата Пресвета Богородица од Лухан, недалеку од аргентинскиот главен град. Тоа богородично светилиште го посетуваше и папата