Tag "Будимпешта"

Врати се на почетна
Вести Свет

Кардинал Ердо: Папата Фрањо ќе биде сведок на надежта

Острогонско – будимпештанскиот надбискуп, кардинал Петаер Ердо, ја коментираше најавата на папата Фрањо дека ќе присуствува на завршната света Литургија на Меѓународниот евхаристиски конгрес, кој ќе се одржи од 5

Ватикан Вести

Бискупите од Унгарија со нетрпение ја очекуваат посетата на Папата на Будимпешта

Со голема радост ја примивме веста, во која Светиот Отец ја објави својата одлука дека ќе дојде во Будимпешта на света Литургија по повод завршувањето на 52. Меѓународен евхаристиски конгрес“,

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Да продолжиме да се подготвуваме за Меѓународниот евхаристиски конгрес

После молитвата Ангел Господов на 20 септември 2020 година папата Фрањо ги поттикна верниците духовно да се соединат, да продолжат да се подготвуваат за меѓународниот евхаристиски конгрес во Унгарија –

Ватикан Вести

52. Меѓународен евхаристиски конгрес одложен за септември 2021 година

Папата Фрањо одлучи 52. Меѓународен евхаристиски конгрес кој требаше да се одржи во Будимпешта во септември оваа година, да го одложи за септември идната година.

Вести Свет

Меѓународен евхаристиски конгрес во Будимпешта

52. Папскиот одбор Меѓународниот евхаристински конгрес го подготвува 52 меѓународен евхаристински конгрес кој ќе се одржи во Будимпешта од 13 до 20 септември 2020 година.

Ватикан

Порака на Папата до Демографскиот форум во Будимпешта

Папата Фрањо испрати порака до учесниците на Демографскиот форум во Будимпешта во која ги поттикнува учесниците да размислуваат за конкретните начини на кои семејството може да се поддржи