Tag "бродолом"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата се помоли за жртвите мигранти во бродоломот, повика на солидарност

Папата Фрањо потсети на 41 жртва на бродоломот кај италијанскиот остров Лампедуза каде минатата недела потона брод со мигранти. Тој ги повика сите политички и дипломатски актери да покажат солидарност

Ватикан Вести

Бродолом во Калабрија: Патувањата на надеж да не бидат патувања на смрт

Како и во неделата, на 26 февруари, кога се случи трагедијата во близина на брегот на италијанската провинција Калабрија, папата Фрањо повторно ја изрази својата тага во своето пладневно обраќање

Ватикан Вести

Папата: Колумбија и Медитеранското море се две болки во моето срце

Близината и молитвата за настраданите мигранти и колумбискиот народ