Свет

Врати се на почетна
Вести Свет

Капитенот на Хрватска нема да носи лента во боите на виножито на Светското првенство во Катар

На претстојното Светско првенство во Катар капитенот на хрватската фудбалска репрезентација Лука Модриќ нема да ја носи капитенската лента во боите на виножитото.

Вести Свет

Средбата на oдговорните на Движењето на Фоколарите се отвори со порака на папата Фрањо

Заедно во радоста да се сретнат во живо по пандемијата, до одговорните на Движењето на Фоколарите од целиот свет собрани заедно од 10 до 23 септември, доаѓа и неочекуваниот и

Вести Свет

Почина суботичкиот бискуп Славко Вечерин

Суботичкиот епископ монс. Славко Вечерин почина во вечерните часови во петок 26 август 2022 година во Домот за сместување на возрасни и стари лица на Зрењанинската бискупија „Misericordia“ во Кикиндa,

Вести Свет

CCEE во пораката за времето на созданието: Нека човечката рака го запре уништувањето

Во пораката потпишана од надбискупот Анџело Масафра, раководител на Одделот за зачувување на созданието при Советот на европски бискупски конференции (CCEE) ја повторува итната потреба од промена на навиките и

Вести Свет

ООН: Во Никарагва напад на демократијата и на Црквата

Во Никарагва се спроведува сериозна опструкција на демократскиот простор, е мислењето на Антонио Гутереш генерален секретар на Обединетите нации, кој е загрижен заради нападот на Црквата и организации на граѓанското

Вести Свет

Бискупите од Еквадор и Бразил со прогонуваната Црква во Никарагва

Бискупите на овие две земји од Латинска Америка ја осудија суровата репресија со која санданистичката влада ја подложува црковната заедница и побараа поправеден демократски систем за земјата.

Вести Свет

Надбискупот Пеци: Патувањето на Папата во Казахстан е важно за руските католици

Со ходочасите во Казахстан руските католици ја изразуваат својата љубов и посветеност на папата Фрањо, по повод неговото патување во Нур-Султан, главниот град на Казахстан, каде ќе учествува на Конгресот

Вести Свет

Да се обезбеди мирољубива употреба на нуклеарната енергија

Постојаниот набљудувач на Светиот Престол при Обединетите нации во Њујорк надбискупот Габриеле Кача на 8 август говореше на Десетата ревизиска конфренција на страните на Договорот за неширење на нуклеарното оружје

Вести Свет

Светиот Престол изрази загриженост за ситуацијата во Никарагва

Постојаниот набљудувач на Светиот Престол во Организацијата на американските држави изразува загриженост за социјалната и политичката ситуација во Никарагва, повикувајќи на дијалог кој ќе служи за општото добро.

Вести Свет

Нигерија: Уапсени осомничени за нападот на црква на празникот Педесетница

Нигериските власти објавија дека уапсиле неколку осомничени поврзани со нападот на католичката црква Свети Фрањо на 5 јуни, на празникот Педесетница, во местото Ово, кое е во државата Ондо.