Archive

Врати се на почетна
Вести Македонија

Во Нова Маала започнаа благодарствените свети Литургии

На 3 декември 2019 во парохијата „Успение на Пресвета Богородица“ – Нова Маала започнаа благодарствените свети Литургии, кои ги служи парохот о. Спасо Ристов за наканите на присутните верници.

Вести Македонија

Епископот Стојанов ја прими новата хрватска амбасадорка во Македонија

Во епископската резиденција во Скопје, на 3 декември 2019 година, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, монс. Киро Стојанов ја прими новата амбасадорка на Хрватска, Нивес Тигањ во Македонија.

Ватикан Вести

Папата објави Апостолско писмо за божиќните пештери

Папата Фрањо напиша Апостолско писмо за значењето на божиќните пештери кое го потпиша за време на неговата посета на Фрањевското светилиште во италијанскиот град Гречо, на Првата недела од адвент,

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Конзумизмот е вирус кој ја напаѓа верата

На 1 декември 2019 година, папата Фрањо во базиликата Свети Петар служеше света Литургија на заирски односно конгоански обред по повод 25 годишнината од основањето на Конгоанската католичка заедница во

Ватикан Вести

Нова седница на Кардиналскиот совет

Во понеделник 2 декември 2019 година Кардиналскиот совет започна нова седница на која ќе се разговара за реформи во Римската курија. Седниците како и досега ќе се одржуваат до среда,

Ватикан Вести

Папата Фрањо до Вселенскиот патријарх Вартоломеј I: Да работиме за полно единство

Традиционално, на празникот Свети Андреј, патронот на Цариградската црква, папата Фрањо испрати честитка до Вселенскиот патријарх Вартоломеј I, која беше предадена од кардинал Кох, претседател на Папскиот совет за унапредување

Ватикан Вести

Папата ќе објави Апостолско писмо за Витлеемските пештери

После молитвата Ангел Господов, Папата се осврна на ситуацијата во Ирак и ја најави посетата на местото во кое свети Фрањо Асишки пред речиси 800 години ги направи првите јасли.

Ватикан Вести

Ангел Господов: Да се бдее значи да се има слободно срце, подготвено за служење

Божиќниот пост е вистинско време да Го прифатиме Исус, кој како гласник на мирот доаѓа за да ни ги покаже Божјите патишта – рече папата Фрањо во пладневниот наговор кој

Ватикан Вести

Папата до Каритас: „Лудоста на љубовта“ во помагањето на другите

На 29 ноември 2019 година, папата Фрањо ја посети Тврдината на милосрдие „Света Хијанцита“, институција на Каритас сместена на периферијата на Рим која оваа година слави 40 години постоење