Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата ја посети римската парохија Сан Џелазио

Во искушенијата секогаш треба да си спомнеме на Исус, а во животот да го слушаме Неговото Слово,

Вера Сведоштва

Еврозија станува Мариина девојкa

Во сите изминати времиња градот Торино имал посебна набожност кон Света Богородица.

Ватикан Вести

Ангел Господов: Бог се објавува на Крстот

Преображението ни помага да го сфатиме пасхалното таинство – истакна папата Фрањо на молитвата

Ватикан Вести

Светиот Отец повика на прекин на насилството во Сирија

Светиот Отец по молитвата Ангел Господов упати повик за моментален прекин на насилството во Сирија.

Ватикан Вести

Папата ги прими членовите на Претседателството на БиХ

Во сабота 24 февруари 2018 година папата Фрањо во аудиенција во Апостолската палата во Ватикан

Ватикан Вести

Папата ги прими во аудиенција сопругот и ќерката на Асија Биби

На 24 февруари 2018 година папата Фрањо во приватна аудиенција ги прими сопругот и најмладата ќерка на Асија Биби, христијанка од Пакистан, која веќе 9 години е во затвор поради

Ватикан Вести

Телеграма со сочувство од Папата по повод сообраќајната несреќа во Перу

На 23 февруари 2018 година папата Фрањо изрази сочувство по повод сообраќајната несреќа која се случи недалеку од градот Арекипа во Перу, каде што автобус излетал од патот и паднал

Вести Македонија

Молитва за мир во ДР Конго, Јужен Судан и целиот свет

По завршувањето на светата Литургија во парохиската црква „Свети Иван Крстител“ во Струмица на 23 февруари 2018 година се молеше Крстен пат за мир во ДР Конго, Јужен Судан и

Ватикан Вести

Папата се заблагодари на дон Толентино за духовните вежби

Папата Фрањо, во петок 23 февруари 2018 година, на крајот од духовните вежби се

Вести Свет

Колосеумот во црвено: Потсетување на прогонетите христијани

За да се потсети на прогонетите христијани во светот, на 24 февруари 2018 година,