Archive

Врати се на почетна
Вера Сведоштва

Мојата историја: Бог и Јас

По повод празникот Сретение Господово и Светскиот ден на посветениот живот, како и 130 годишнината од тргнувањето на сестра Еврозија Алоати

Вести Свет

Литванските судови ја забранија употребата на навредливите плакати, судот во Стразбург ја укина одлуката

Европскиот суд за човекови права пресуди дека Литванија неоправдано ја забранила рекламната кампања на компанијата која на плакатите користи слики со Исус и Марија за рекламирање на облека.

Ватикан Вести

Објавена молитвената накана на Папата за февруари 2018

На 1 февруари 2018 година во Дикастеријата за промовирање на целосен човечки развој во Рим е одржана

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Да размислуваме за нашата смрт

Размислувањата за нашата смрт нѐ спасува од илузијата дека сме господари на времето

Духовност

Пред Дарохранителницата

Отиди во Црвка или капела каде што е светата Дарохранителница со Пресветата Евхаристија. Седни или клекни на клупата или седни на столчето. Загледај се во „вечното светло“.

Вера Сведоштва

Пензионерка со големо срце: Собира храна за најсиромашните

Пензионерката Марта од Италија секојдневно ги пребарува контејнерите пред супермаркетите како би им помогнала на најсиромашните во нејзиниот град.

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Бог зборува преку Словото

Продолжувајќи ја серијата катехези за светата Литургија за време на Генералната аудиенција во среда 31 јануари 2018 година на плоштадот Свети Петар во Ватикан,

Ватикан Вести

Папата до епископите од Руската федерација: Бидете со народот

Папата Фрањо ги прими во аудиенција во Ватикан католичките бискупи од Руската Федерација, кои овие денови се во Рим по повод својата редовна посета „Аd limina“.