Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата повика на мир во Конго

Папата Фрањо на Генералната аудиенција на 24 јануари 2018 година повторно упати апел за мир во Демократска Република Конго по вести за смртоносното насилство во таа втора по големина земја

Ватикан Вести

Папата: Барањето на вистината најдобриот лек за лажните вести

Потребно е новинарство кое е помалку фокусирано на вонредните вести, кое секогаш ја бара вистината– напиша папата Фрањо во својата порака по повод 52. Светски ден на социјалните комуникации.

Ватикан Вести

Папата се сретна со мала група Језиди

„Неприфатливо е човечки битија да бидат прогонувани и убивани поради религиската припадност!

Ватикан Вести

Папата на Генералната аудиенција потсети на посетата на Чиле и Перу

На 24 јануари 2018 година, Генералната аудиенција, на плоштадот Свети Петар во Ватикан, која од салата Павле VI ја следеа болните, меѓу кои голем број деца папата Фрањо ја започна

Ватикан Вести

Папата во порака на Твитер ја истакна вредноста на молитвата

„Десницата Твоја, Господи, се прослави со сила; десната рака Твоја, Господи, го уништи непријателот.“ (2Мој. 15, 6)“ Таа реченица е избрана за тема на овогодинешната Молитвена осмина за единство на

Вести Свет

Марш за живот во Париз

За време на викендот во Париз се одржа голем марш за живот. Според извештајот на “Breitbart”,

Вести Свет

Италијанците имаат најголема доверба во папата Фрањо

Според една анкета во Италија, најголемиот број Италијанци имаат најголема доверба во папата Фрањо.

Ватикан Вести

Економскиот форум во Давос можност за целосен човечки развој

Потребно е да се чува достоинството  на човечката личност, посебно нудејќи им на луѓето

Ватикан Вести

Конференција за печат на Папата на летот од Перу кон Рим

Верата на луѓето? Неверојатна – рече папата Фрањо за време на конференцијата за печат одржана во авионот

Ватикан Вести

Писмо на Папата до големиот имам на унивезитетот Ал-Азхар

По повод меѓународната конференција за поддршка на Ерусалим, одржана на 17 и 18 јануари 2018 година на унивезитетот „Ал-Азхар“ во Каиро, папата Фрањо испрати писмо до големиот имам на тој