Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Богата меѓународна соработка на Детската болница Бамбино Џезу

Нејзиното срце чука во Рим, но спроведува активности во повеќе земји во светот.

Вести Свет

Во источна Украина децата живеат во постојана опасност од мини

Околу 220.000 деца во источна Украина се во постојана опасност, затоа што живеат,

Ватикан Вести

Папата: Богородица е нашата посредничка

Девица Марија ни помага да сфатиме како треба да се прими Божиќниот настан – не површно,

Ватикан Вести

Папата: На сите нас ни е потребно мајчинско срце

Мајка Божја е своерачниот Божји потпис на човештвото – рече папата Фрањо за време

Ватикан Вести

Папата ја предводеше Вечерната молитва и Te Deum

Светиот Отец на Старата година, во предвечерието на празникот Марија Богородица ја предводеше Вечерната молитва во базиликата Свети Петар, зборувајќи за својата благодарност за многуте начини на кои римските граѓани

Вести Свет

Безгрешното зачнување на Богородица стана државен празник

Филипинските католици ја поздравуваат одлуката на претседателот на Родриго Дутерте

Вести Свет

После 50 години, прво јавно славење на Божиќ во Мјанмар

Христијанските заедници во Мјанмар прв пат после 50 години го прославија Божиќ на улиците во Јангон. Божиќ во минатото се славел строго во црквите, а сега по целиот град, со

Вести Свет

Млад брачен пар ќе ја води првата католичка болница во Ирак

Халдејскиот надбискуп, Башар Вард, го покани младиот брачен пар Савен Огана и Бан Исаки,

Ватикан Вести

Папата: Да размислуваме за искуството на Марија, Јосиф и Исус

Првата недела по Божиќ го славиме Светото назаретско семејство и евангелието нѐ