Archive

Врати се на почетна
Свет

Заврши пленарна седница на Меѓународната Бискупска Конференција Свети Кирил и Методиј

Членовите на Меѓународната бискупска конференција Свети Кирил и Методиј, монс. Зеф Гаши СДБ, надбискуп барски и претседател на МБК, монс. Станислав Хочевар СДБ

Ватикан

Не заборавајте ја првата средба со Исус

Никогаш не треба да ја заборавиме првата средба со Исус – онаа која „го менува мојот живот“, затоа да ја бараме од Бог „благодатта за да ја памтиме секогаш“.

Ватикан

Папата: Биде луѓе на постојана и длабока молитва

Грижа за најранливите во општеството, грижа за здрави семејства кои ќе можат да дадат многу нови звања и упорност во молитвата – е ставено акцент во говорот до епископите

Ватикан

Марадона посебно импресиониран од Папата

Фудбалската легенда на Аргентина Диего Марадона по средбата со папата фрањо во четврток 23 април, изјави дека е импресиниран од својот сонародник папата Фрањо.

Свет

Унгарските комунистички служби се обидувале да го спречат изборот на Војтила за папа

Унгарците се обидувале неговиот избор да го спречат со ширење на дезинформации и прапаганда

Ватикан

Именденот на Папата

Црквата на 23 април го слави свети Ѓорѓи и тоа на посебен начин, бидејќи воедно слави и именден на Хорхе Марија Берголио, на папата Фрањо. По тој повод за Радио

Ватикан

Кога некое општество го крие Бога, тогаш ги отфрла и луѓето

Кога некое општество го крие Бога, тогаш се отфрлаат луѓето, истакна папата Фрањо по повод претставувањето на иницијативата на светската воспитна мрежа

Свет

Торинското платно повторно изложено за јавноста

После пет години откако за последен пат беше изложено за јавноста, Торинското платно повторно е изложено на 19 април, по повод 200 годишнината од раѓањето на свети Иван Боско

Свет

Југоисточна Европа: Предизвикот на мешаните бракови

„Постојат проблеми поради поинаквата визија за бракот и неговата светатаинственост, но треба да се придружуваат сопружниците на патот на верата, бидејќи разликите водат кон релативизам

Ватикан

Папата ќе ја посети Куба

Ватиканскиот портпарол отец Федерико Ломбарди во изјава потврди дека папата Фрањо ќе ја посети Куба, како дел од Апостолската посета на САД. „Папата доби и ја прифати поканата