Archive

Врати се на почетна
Ватикан

Папата на Велики Четврток: Да бидеме уморни на добар начин

Три вида на свештенички умор: умор „од народот“, „од непријателите“ и „од самиот себе“ и Исус кои ги мие своите ученици – се основите од проповедта на Папата, на Велики

Ватикан

Великата седмица во Ватикан

Канцеларијата за печат на Светиот Престол го обајви распоредот за славењата кои ќе ги предводи папата Фрањо во Великата седмица. На Велики Четврток, 2 април папата Фрањо Мисата Вечера Господова

Македонија

10 години откако папата Иван Павле II замина кај својот Отец (+Видео)

“Lasciatemi andare. – Пуштете ме да си одам“ – Со овие зборови, велат најблиските соработници на папата Иван Павле II во последните денови од животот ја искажуваше желбата за одење

духовнитекстови Колумни Размислување Свет

Велики Четврток – почеток на Пасхалното тродневие

Свечените обреди во Страсната седмица, како темел на целата литургиска година, ни помагаат подлабока да размислуваме и да потонеме во централните настани на нашето откупување:

Ватикан

Животот не престанува пред гробниот камен

Ајде со сето свое срце да навлеземе во тајната, која Литургијата на Црквата ни ја нуди во пасхалното тродневие и да ги доживееме страдањата, смртта и воскресението на Исус.

Ватикан

Светата Година на милосрдието ќе биде прогласена на 11 април

Откако Светиот Отец на 13 март најави Света Година на милосрдието, на 11 април во базиликата Свети Петар ќе ја објави и булата со која го прогласува Јубилејот.

Ватикан

Папата Фрањо: Исповедта е Божја прегратка

Исповедта е света тајна на Божјата нежност, таа е негов начин на кој нѐ прегрнува, тоа е пораката на папата Фрањо објавена на Велики Вторник, преку твитер со која упати

Ватикан

Кардиналот Филони отпатува во Ирак

По повод Великата седмица, Папата Фрањо го прати во Ирак префектот на Конгрегацијата за евангелизација на народите, кардиналот Фернандо Филони, со цел да им изрази

Ватикан

Надбискупот Ауза за целите на Развојот по 2015 година

Во Њујорк се одржаа меѓувладини преговори, на тема Развојот после 2015 година, на која присуствуваше и постојаниот набљудувач на Светиот Престол при Обединетите нации, надбискупот Бернардито Ауза.